Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Lublińcu

Straż Pożarna w Nowym Lublińcu powstała w 1949 roku. Jej Siedziba znajdowała się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowym Lublińcu (budynek naprzeciwko cerkwi). Straż posiadała ręczną sikawkę, małą motopompę, a w latach 70. otrzymała samochód żuk z osprzętem. Budynek Straży powstał w latach 1967-68.

Pierwszym prezesem był Jan Olko, następnie Julian Chowaniec, Władysław Koraszyński, Stanisław Kielar. Od roku 1998 prezesem jest Marian Kublas. Naczelnikami byli: Jan Bakalarczyk, Franciszek Ważny. Kierowcami byli: Józef Kopacz, Andrzej Szynal, Jan Ścibor, Tadeusz Kogut, Jan Bielecki, Jan Bańkowski, Stanisław Wilk, Grzegorz Bielecki. Do grona strażaków przez 60 lat należało kilkadziesiąt osób, których nie sposób wymienić.

OSP w Nowym Lublińcu wyjeżdżała do pożarów budynków, łąk, lasów, pomagała podczas powodzi, uczestniczyła w kierowaniu ruchem podczas wypadku drogowego. Strażacy biorą czynny udział w obchodach gminnych i powiatowych Dni Strażaka, w zawodach sportowo – pożarniczych oraz uroczystościach kościelnych w swojej parafii (adoracja Bożego Grobu, udział w procesji w Niedzielę Wielkanocną, Boże Ciało, odpust parafialny).


Źródło: www.nowylubliniec.osp.org.pl