Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego
w Starym Lublińcu

Zespół cerkiewny w Starym Lublińcu ulokowany został w środkowej części silnie wydłużonego placu wiejskiej owalnicy. Pierwsza świątynia drewniana istniała już w 1 tercji XVI wieku. Jej początki, związane
z założeniem samodzielnej organizacji parafialnej mogą być jednak starsze. Miejscowi proboszczowie ruscy otrzymali szereg przywilejów, z których jeden wydał w 1678 roku książę Józef Karol Lubomirski, ówczesny koniuszy koronny i starosta lubaczowski, a w 1689 roku sam król Jan III Sobieski.

Istniejąca wówczas świątynia drewniana wzniesiona była przez gromadę wiejską w 1607 roku. Posiadała plan trójdzielny i trój kopułową sylwetkę. Wokół otaczały ją „komórki”, czyli zapewne zabudowane soboty. Od 1909 roku przygotowano się do wzniesienia nowej, murowanej cerkwi.
Zaczęto ją budować na miejscu siedemnastowiecznej świątyni w 1926 roku i już rok później dokonano aktu jej poświęcenia.

Architekt Jawhen Nahirny zaprojektował bardzo interesującą budowlę, wpisującą się w nurt późnej architektury cerkiewnej. Oparł się na niemal idealnym planie centralnym z półkoliście zamkniętym prezbiterium i dorównującymi jej długością dwoma bocznymi aneksami przy części środkowej.
Nad kwadratowym masywem nawy wzniósł monumentalną kopułę z wielokrotnie profilowaną czaszą.
W stosunkowo oszczędnej dekoracji zwracają uwagę spływy wolutowe w fasadzie i na szczytach dachów, co jest udanym nawiązaniem do rodzimych form neobarokowych w duchu modernistycznym.

Tekst : Janusz Mazur „Zabytkowa Architektura cerkiewna ziemi lubaczowskiej” Lubaczów 2015


4 września 1966 roku grekokatolicka cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu została kościołem parafialnym dla mieszkańców Nowego i Starego Lublińca. W latach 1970-1980 przeprowadzono remont kościoła i wyposażono w sprzęt. Na ziemi przekazanej przez małżeństwo Jadwigę i Adama Wójciak została wybudowana plebania. W roku 1981 założono cmentarz parafialny.

W latach 2009-2014 została wyremontowana plebania i budynek gospodarczy, wykonano podjazd
i ogrodzenie. Odnowiono elewację kościoła i dzwonnicy oraz schody. Wokół kościoła położono kostkę
i zrobiono podjazd. Przycięto stare drzewa posadzono krzewy. Państwo Zygarliccy ufundowali dzwon oraz żyrandole.

W niedzielę 3 sierpnia 2014 z okazji odpustu (obchodzonego 6 sierpnia) parafię odwiedziło Radio Zamość.


Proboszczowie parafii pw. Przemienienia Pańskiego:
  • Ks. Michał Goniak (1966-78)
  • Ks. Michał Opaliński (1978 – 11 IV 2008 – pełnił posługę w parafii do końca życia)
  • Ks. Janusz Wyłupek (2008-2014)
  • Ks. Ryszard Antonik (2014- do dziś)