Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zalew w Starym Lublińcu na rzece Wirowej (dopływie Tanwi) zbudowano w latach sześćdziesiątych,
by służył jako zbiornik wody dla okolicznych wsi i deszczowni nawadniających pola. Dlatego też bywa nazywany Deszczownią. Otaczają go pola i łąki. Ma długość blisko kilometra, szerokość 300 m, powierzchnię około 35 hektarów i regularny owalny kształt.

W połowie przedziela go grobla, po której biegnie droga. W zachodniej części zalewu głębokość nie przekracza półtora metra, a we wschodniej trzech metrów i tam właśnie łowi się największe ryby. Na zalewie są dwie wyspy, ostoje ptaków wodnych. Dno przeważnie jest równe, z wyjątkiem zamulonych rowów.

Woda w Lublińcu ma lekko brunatny kolor a zakwity zdarzają się rzadko. O czystości wody świadczą żyjące tu raki i małże. Przepływ wody w zbiorniku jest niezauważalny z wyjątkiem okolic mostu na grobli. Zalew w Lublińcu jest mocno zarośnięty przez rogatka, moczarkę i grążele. W niektórych miejscach dno pokrywa gęsty dywan roślinności. Przy brzegach sporo jest trzciny i tataraku.

Autor: Jarosław Kurek

Źródło: www.wedkarz.pl