Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Nowym Lublińcu

Cerkiew w Nowym Lublińcu jest właściwie pomnikiem upamiętniającym 60. lecie panowania „Najjaśniejszego Pana” cesarza Franciszka Józefa I, cieszącego się dużym szacunkiem wśród mieszkańców Galicji, wchodzącej w skład monarchii austrowęgierskiej. Powstała w 1908 roku staraniem ówczesnego proboszcza ks. Seweryna Metelli, z pochodzenia Włocha, aktywnego społecznika i polityka, posła na galicyjski Sejm Krajowy we Lwowie.

Autorem projektu świątyni jest wybitny architekt Wasyl Nahirny, znany także z kilku innych realizacji cerkiewnych w okolicach Lubaczowa. Monumentalna świątynia, zwieńczona wyniosłą kopułą umieszczoną na skrzyżowaniu trójnawowego korpusu z poprzecznym transeptem, wyróżnia się starannością wykonania i subtelną dekoracją. Wewnątrz zachował się „snycerskiej roboty” ikonostas, ambona i ołtarze boczne.

Jeszcze przez kilka lat obok nowej świątyni istniała stara, drewniana cerkiew. Był to interesujący zabytek architektoniczny z 1676 roku. Świątynię tę ufundował miejscowy proboszcz ks. Jan Skoteński (Skotyński) przy pomocy gromady. W cerkwi tej znajdowała się otoczona kultem ikona Matki Bożej, która jesienią 1672 roku przetrwała pożogę napadu Tatarów […] Niestety cerkiew ta nie przetrwała pierwszej wojny światowej. Została zniszczona podczas walk w czerwcu 1915 roku.

Tekst : Janusz Mazur „Zabytkowa Architektura cerkiewna ziemi lubaczowskiej” Lubaczów 2015


Warto wiedzieć:

W roku 1571 z inicjatywy Jerzego Jazłowieckiego, hetmana wielkiego koronnego powstała pierwsza, drewniana cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, której dokument erekcyjny został zatwierdzony 2 marca 1615 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Cerkiew została spalona przez Tatarów w roku 1672.

Architekt świątyni w Nowym Lubińcu Wasyl Nahirny był ojcem Jawhena Nahirnego, który z kolei zaprojektował cerkiew w Starym Lublińcu.

W dniach 24-27 sierpnia 2010 w Nowym Lublińcu odbył się pierwszy Exodus Młodych. Hasłem debiutanckiego spotkania młodzieży diecezji zamojsko – lubaczowskiej było „Radość Wiary”.